שיווק ברשתות חברתיות

עצות לשיווק בפייסבוק וברשתות החברתיות אחרות.

שיווק ברשתות חברתיות

פעילות שיווקית במדיה החברתית

הרבה עסקים למדו בשנים האחרונות כי הרשתות החברתיות מהוות מקום טוב לפרסום ולמיתוג עסקי באינטרנט. בין העסקים המשתמשים ברשתות החברתיות למטרות שיווקיות, ישנם עסקים גדולים אשר להם תקציב פרסום גדול ויכולים להרשות לעצמם פרסום מגוון בכל סוגי המדיה (טלוויזיה, רדיו, אתרי אינטרנט ועוד) ולעיתים יש להם מערך פרסום ושיווק האחראי על כל הפעילות השיווקית. מערך כזה כולל בתקופה האחרונה גם מנהלי מדיה חברתית, האחראים על לימוד קהל היעד ואופן השימוש שלו במדיה החברתית.

בניגוד לחברות הגדולות המשקיעות סכומי כסף גדולים בפרסום, ישנם עסקים קטנים ובעלי מקצוע העובדים כפרילנסרים - גם אלה זקוקים למידה הנכונה של פרסום ברשת. עקב דלות התקציבים שלהם והמחסור בזמן ומשאבים, חשוב ביותר שהפעילות שהם עושים ברשתות החברתיות תהיה נכונה, ממוקדת ויעילה, ולא תהווה בזבוז של הזמן היקר שמשקיעים בה.

בין אם מדובר בחברה גדולה ובין אם מדובר בעוסק זעיר, פעילות שיווקית ברשתות החברתיות יכולה להיות קריטית עבור העסק. מטרותיה יהיו בדרך כלל:

  • השגת לקוחות חדשים עבור העסק.
  • שמירה על קשר עם לקוחות קיימים (שירות לקוחות, מכירת מוצרים נוספים, וכו').
  • מיתוג ובניית תדמית העסק.

שיטות שיווק ברשתות חברתיות

ההחלטה באילו רשתות חברתיות להתמקד מתקבלת בדרך כלל לאחר בחינת אופי החברה, תחום העיסוק שלה ואפיון קהל הלקוחות. למשל אם מדובר בקהל בתחום ההיי-טק, כדאי לשקול פעילות מוגברת ברשת לינקד-אין. מהות הפעילות תהיה יצירת קשרים עם לקוחות פוטנציאליים וכן ביסוס התדמית של החברה, הפצת המסר שלה בכמה שיותר מקומות מתאימים ברשת ועוד. לעומת זאת, אם העסק שלכם הינו ספק תוכן חדשותי, סביר שתפנו לטוויטר – מקום נוח לפרסם בו חדשות קצרצרות ולהכניס קישור לעמוד רלוונטי.

פייסבוק Facebook ידועה כרשת החברתית הגדולה ביותר בישראל ובה ישנם משתמשים מקהלי יעד שונים ומגוונים, לכן היא תהיה כלולה כמעט בכל קמפיין שיווקי באינטרנט. נתמקד כאן בשיווק בפייסבוק. השיווק בפייסבוק מורכב ברוב המקרים משיטות פעולה שונות, וביניהן:

  • בניית דף עסקי או אתר בפייסבוק – דף עסקי הוא המקום שלכם בתוך פייסבוק. כיום ניתן להרחיב את העמוד העסקי לאתר של ממש עם יכולות מגוונות. הקמת העמוד בפייסבוק הינה צעד חשוב בתוך כלל הפעילות שלכם. לאחר הקמת הדף תוכלו להתחיל להפיץ אותו ולנסות להשיג כמה שיותר לייקים לעמוד.
  • כתיבה על הקיר – שיטה זו מתחלקת לשניים: כתיבה על הקיר שלנו וכתיבה על הקירות של אחרים. הסתננות לקירות זרים עלולה להיתפס לעיתים כהטרדה ולכן יש לעשות זאת בזהירות, לכתוב לעניין ובלי להתנפל על קהל החברים (או האוהדים) של מישהו אחר עם הודעות פרסומיות לא קשורות.
  • השגת לייקים ותגובות – המטרה של שיטה זו היא להופיע כמה שיותר גבוה בפיד של החברים שלנו. כיום ידוע כי פייסבוק מקדמת במעלה הפיד בעיקר את הסטטוסים המעניינים, כלומר אלה שיש עליהם כמה שיותר לייקים ובעיקר כמה שיותר תגובות. אז איך גורמים לאנשים להגיב? נסו להיות יצירתיים, לכתוב סטטוסים המניעים לפעולה או מעוררים דיון בין החברים.
  • כתיבת תגובות ומענה לשאלות – בכדי להציג בפני האוהדים או החברים שלנו את היכולות המקצועיות שלנו וגם על מנת ליצור קשרים חברתיים טובים ברשת, מומלץ לא רק לייצר הודעות ולפתוח דיונים, אלא להשקיע גם במענה לשאלות של אחרים, תגובות לדברים מעניינים שחברים שלנו כתבו ונתינת "לייקים", בעיקר לתכנים הקשורים לפעילות שלנו. כך גם נצליח להפיץ את המסרים שלנו במקומות רבים יותר ובאופן טבעי יותר, וגם ניחשב לעוזרים וחברותיים.
  • תיוג אנשים בתמונות – כאשר אנו מתייגים אנשים בתמונות, הם וכל החברים שלהם יראו זאת בפיד על הקיר שלהם. אם התמונה היא בעלת ערך אמיתי, למשל תצלום של המשתתפים בהרצאה או כנס שארגנתם, ולא סתם פלייר פרסומי, תשיגו מכך חשיפה בפני די הרבה אנשים. פרסום תמונות גם הוא זוכה לקידום גבוה בפיד, בעיקר אם יהיו לו תגובות רבות. לכן, שווה להשקיע בתמונות מעניינות.
  • שליחת מיילים לקבוצת אנשים – ניתן להשתמש בפייסבוק כמייל לכל דבר, כאשר ניתן לכתוב הודעה לאדם או לקבוצת אנשים. כדי לא להיתקל בתגובה צוננת, מומלץ לשלב במסרים תוכן מעניין ואיכותי ולא ספאם פרסומי חוזר ונשנה.
  • כפתור לייק באתר שלכם - הטמיעו את כפתור הלייק (וגם 1+ של גוגל) באתר שלכם. כל לייק שתקבלו דרך האתר יופיע בעידכונים של החברים של אותו אדם ויזכו אתכם בחשיפה נוספת.

השיטות והעצות שפירטנו כאן לשיווק ברשתות חברתיות, נוגעות בעיקר לפייסבוק, אך אם החלטתם להרחיב את הנוכחות החברתית שלכם לרשתות חברתיות נוספות, חשוב שתלמדו מיהו הקהל שלכם וכיצד הוא מתנהג ברשת הזו. לאחר מכן, גשו אל השיווק במדיה החברתית לא כאל עוד "שטח פרסום", אלא כאל מקום ליצור בו קשרים ולמתג את החברה שלכם.


מעוניין להגדיל את החשיפה החודשית לאתר שלך ולהגיע ליותר לקוחות?
צור איתנו קשר בטלפון 077-7644819 או השאר הודעתך בעמוד יצירת הקשר פה